Askenazy Szymon - Książę Józef Poniatowski 1763-1813 Audiobook PL » HQSite.org - Twoje miejsce w sieci.Free download.
» » » Askenazy Szymon - Książę Józef Poniatowski 1763-1813 [Audiobook PL]

Askenazy Szymon - Książę Józef Poniatowski 1763-1813 [Audiobook PL]

AudioBooki
14 Wrzesień 2018
Askenazy Szymon - Książę Józef Poniatowski 1763-1813 [Audiobook PL]

Askenazy Szymon - Książę Józef Poniatowski 1763-1813 [Audiobook PL]


Opis:


Dzieło Szymona Askazanego pt. "Książę Józef Poniatowski 1763-1813" składa się z pięciu ksiąg. Pierwsza z nich opisuje lata młodzieńcze głównego bohatera, które przypadają na lata 1763-1789. Autor przedstawia w niej życie codzienne w rodzinie młodego księcia, relacje jakie panowały w jego domu rodzinnym. Askazany przedstawia również wychowanie Poniatowskiego pod opieką królewską. Główny bohater następnie rusza do Kaniowa, gdzie odbywa służbę w armii austriackiej. Jest, także wzmianka o pierwszym zauroczeniu Józefa, doświadczeniu na polu walki i o powrocie do ojczyzny.

Drugi rozdział tej historiografii opisuje życie Poniatowskiego w latach 1789-1795. W tym okresie Poniatowski wstąpił do polskiej służby, brał udział w kształtowaniu Konstytucji 3 Maja, w bitwie pod Zieleńcami. Następnie musi uciekać z kraju i udaje się do Brukseli. W momencie, gdy wybucha insurekcja kościuszkowska Książę Józef Poniatowski wraca do kraju i przyłącza się do niego. Bierze również udział w bitwie pod Powązkami.

Trzecia część dzieła Askazanego rozgrywa się w okresie 1795-1806. Po upadku powstania kościuszkowskiego Poniatowski rusza do Wiednia, w tym czasie umiera król Stanisław August. W związku z tym faktem główny bohater wraca do Warszawy, gdzie się osiedla. Następnie popada w konflikt z emigracją polską oraz nawiązuje stosunki z Prusami.

Czwarta księga rozgrywa się w latach 1806-1810. Wówczas Poniatowski toczy spór z Dąbrowskim, otrzymuje także urząd wydziału wojny. W tym okresie nawiązuje stosunki z Napoleonem. Bierze udział w pokoju w Tylży. Dalej książę rusza do Drezna, gdzie zostaje mianowany ministrem wojny. Kolejne lata przynoszą wojnę z Austrią, tutaj autor zwraca uwagę na bitwę pod Raszynem oraz stosunki polsko-rosyjskie. Ten rozdział kończy się podpisaniem pokoju w Wiedniu.

Ostatnia część dzieła "Książę Józef Poniatowski 1763-1813" przedstawia ostatnie 3 lata życia głównego bohatera. Askanazy przedstawia politykę pro francuską księcia, która stała w sprzeczności z opcją prorosyjską w kraju. Ta sytuacja spowodowała pogorszenie się stosunków z Rosją oraz miała wpływ na późniejsze postanowienia pokojowe. Jest również mowa o kolejnej wojnie moskiewsko-francuskiej, która doprowadziła do upadku Księstwa Warszawskiego. Poniatowski do końca stał na arenie międzynarodowej przy boku Napoleona, świadczy o tym bitwa pod Lipskiem. Dzieło to kończy śmierć księcia Józefa Poniatowskiego.


Opis uploadu:

wielkosc calosci: 131 MB
czas trwania : 09h 54m 31s
bit rate: 32kbps
rodzaj kompresji: rar
zawartosc uploadu: mp3
wersja jezykowa: PL
czyta: Miroslaw Utta
BRAK DANYCH NAPRAWCZYCH


Download:

Aby zobaczyć ukryty tekst, musisz być zalogowany. Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!
0
83
tb7.pl - Pobieraj z Catshare, Rapidu, Fileshark i innych 10GB/24H! Płatności SMS oraz e-przelewem!

Komentarze 0
Dodaj komentarz
Informacja
Członkowie grupy Gość nie posiadają uprawnień do komentowania tego artykułu.